Toczcie smutnych łez krynice

pasjaWielkopostny czas umartwienia i pokuty łączy się z rozważaniem Męki Zbawiciela. Do najstarszych praktyk pasyjnych należy nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Jako pierwsi rozpropagowali je franciszkanie posługujący w Ziemi Świętej. Przemierzając kręte uliczki Jerozolimy zatrzymywali się przy miejscach naznaczonych cierpieniem Jezusa rozmyślając o kolejnych etapach Jego Męki. Długa i trudna podróż do Ziemi Świętej była dla wielu ludzi trudna, a często niemożliwa do odbycia. Z tego względu zaczęły powstawać tzw. Kalwarii, czyli odtworzenia miejsc świętych z Jerozolimy w topografii danego regionu. W Polsce, pierwsze dróżki kalwaryjskie powstały w XVII wieku w Kalwarii Zebrzydowskiej. Ich twórcą był Mikołaj Zebrzydowski. Do dziś pielgrzymi przybywają do tej podkrakowskiej miejscowości, aby śladem dawnych pątników przemierzać kolejne kaplice kalwaryjskie ulokowane wśród pagórków i lasów. W niedzielne popołudnia Wielkiego Postu w polskich kościołach rozbrzmiewa śpiew Gorzkich Żali.

Składające się z kilku części nabożeństwo powstało pod koniec XVII wieku. Inspirowane łacińskimi modlitwami pasyjnymi i polskimi pieśniami wielkopostnymi jest odprawiane jedynie w naszym kraju. Ekspresja tekstu i piękny staropolski język stanowią doskonałe tło kontemplacji Męki Jezusa. Wśród innych praktyk religijnych, o charakterze pasyjnym warto wspomnieć o działającym w Krakowie przy kościele franciszkanów Bractwie Męki Pańskiej. To jedyne w naszych czasach bractwo powstało w XVI wieku. Należeli do niego królowie, magnaci i prosty lud. Bracia spotykają się w każdy piątek Wielkiego Postu na specjalnym nabożeństwie. Czarny strój, laski z trupią czaszką i przejmujący śpiew potęguje pasyjne rozmyślania. Obdarzone licznymi przywilejami bracia prowadzili szeroko pojętą działalność charytatywną. Raz w roku mogli uwolnić jednego ze skazańców, opiekowali się ubogimi, organizowali pogrzeby najuboższym, z tego względu byli także nazywani Bractwem Dobrej Śmierci. Dziś Bractwo pełni rolę wyłącznie liturgiczną. /M.S./

Zapraszamy do licznego udziału w tegorocznych nabożeństwach wielkopostnych:

Droga Krzyżowa – Piątek: 16.00, 17.00, 19.00

Gorzkie Żale – Niedziela: 15.30

 

KANCELARIA

KONTAKT