O Krwi najdroższa, O Krwi odkupienia

krwiMało kto wie, że lipiec w Kościele jest miesiącem poświęconym Najświętszej Krwi Chrystusa. Przed II Soborem Watykańskim 1 lipca obchodzone było święto Przenajświętszej Krwi Jezusa, jednakże posoborowe reformy kalendarza liturgicznego je zniosły. Dziś cześć Przenajświętszej Krwi oddajemy w sposób szczególny w Boże Ciało, rozmyślając o tajemnicy obecności Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Pobożność skierowana ku uczczeniu Krwi Jezusa była widoczna już w średniowieczu. Święci Bernard, Anzelm i Bonawentura i inni czcili szczególnie 5 Ran Chrystusa, natomiast zakon dominikanów w piątek po Bożym Ciele odmawiał specjalne oficjum o Ranie Boku. Do rozwoju kultu Krwi Zbawiciela szczególnie przyczynił się św. Kasper de Buffalo. W 1808 roku założył Bractwo Krwi Chrystusa, a kilka lat później erygował zgromadzenie zakonne szerzące kult Boskiej Krwi noszące nazwę Misjonarzy Krwi Chrystusa. W Polsce w częstochowskim zakonie Misjonarzy Krwi Chrystusa przechowywane są relikwie Krwi Pańskiej. Jest to ziemia z Golgoty nasiąknięta Krwią Zbawiciela. Relikwie zostały pozyskane z Mantui, we włoskiej Lombardii. Według tradycji skrwawioną ziemię miał pozbierać rzymski żołnierz Longinus, który przebił bok Jezusa. Pod wpływem wydarzeń na Golgocie nawrócił się. Św. Kasper de Buffalo napisał: „Ona jest ceną zbawienia i świadectwem miłości okazanej człowiekowi przez Boga”. Rozmyślania nad ofiarą Chrystusa na krzyżu i przelaną krwią za nasze grzechy niech jeszcze bardziej przynaglają nas do dziękczynienia za wielką i niepojętą miłość Boga do człowieka. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT