Wróć do domu

Obraz WPKażdy rodzic, gdy dzieci są poza domem martwi się o nie. Zwłaszcza wtedy, gdy nie ma z nimi kontaktu. Tak też o każdego z nas martwi się nasz niebieski Ojciec. Niestety, gdy popełniamy grzech jeden, potem kolejny, coraz bardziej oddalamy się od Boga. Ale On jako kochający Ojciec zawsze na nas czeka. I zawsze będzie nas kochał, tak jak rodzic kocha swoje dzieci. Środa Popielcowa przypadająca w tym roku na 2 marca rozpoczyna 40 – dniowy okres nawrócenia, pokuty i właśnie powrotu do domu, gdzie czeka na nas kochający Bóg. W tym roku papież Franciszek ustanowił ten dzień Dniem Modlitwy i postu za Ukrainę. W przestrzeni kościoła zachodzą pewne zmiany.

Z ołtarza znikają kwiaty, aklamacja „Alleluja” jest zastąpiona słowami: „Chwała tobie Słowo Boże” lub niedzielnym „Chwała Tobie Królu Wieków”, kapłani odprawiają nabożeństwa w ornatach koloru fioletowego, co wskazuje na pokutny charakter okresu liturgicznego, jakim jest Wielki Post. Udział w nabożeństwach wielkopostnych jakimi są Droga Krzyżowa czy Gorzkie Żale ma nas przygotować na zbawcze wydarzenia wielkiego tygodnia, a obrzędy takie jak posypanie głów popiołem mają uświadomić nam naszą marność i przemijalność rzeczy doczesnych, za którymi często podążamy. Czas wielkopostnego oczekiwania na Paschę niech będzie dla nas czasem przemiany, czasem powrotu do Ojca, czasem pojednania się z drugim człowiekiem, przebaczenia mu win na wzór Chrystusa, który przebaczył winy nawet swoim oprawcom, gdyż tak wielkie jest Jego miłosierdzie, które cały czas wylewa na nas. Ciekawą inicjatywę wielkopostną podjął Ks. Marek organizując tzw. Spacery Miłosierdzia. W każdy poniedziałek Wielkiego Postu począwszy od 28.02 w godzinach od 19-21 ks. Marek będzie spacerować wokół nowego kościoła. Każdy, kto chciałby porozmawiać, wyspowiadać się, czy po prostu o coś zapytać może to uczynić przychodząc w powyższych godzinach na taki właśnie spacer. Czy ten Wielki Post zmieni coś w twoim życiu? Czy wrócisz do domu? /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT