Kto śpiewa, dwa razy się modli

cecyliaŚw. Augustyn napisał: „kto śpiewa, dwa razy się modli”. Muzyka kościelna jest bardzo istotnym elementem liturgii w Kościele katolickim. Jest formą czci oddawanej Bogu, oraz pomocą do lepszego przeżywania Mszy św. dla wiernych. Wszystkim muzykom tym kościelnym, ale i tym świeckim patronuje św. Cecylia, którą wspominamy 22 listopada.

Żyła na przełomie II i III w. Jak w przypadku większości męczenników z pierwszych wieków nasza wiedza o Cecylii w dużej mierze opiera się na tradycji i legendach.

Jako młoda dziewczyna, złożyła ślub czystości. Mimo to zmuszono ją do małżeństwa z poganinem Walerianem. Podczas nocy poślubnej Cecylia oznajmiła Walerianowi, że na straży jej czystości stoi anioł, jednak on będzie go mógł ujrzeć jeśli przyjmie chrzest. Walerian przyjął chrzest z rąk św. Urbana. Wróciwszy do domu zastał Cecylię w otoczeniu anioła trzymającego w ręce dwa wieńce z róż i lilii, które następnie podał Małżonką mówiąc: „Te wieńce przez zachowanie czystości zachowajcie nietknięte, bom je wam od Boga przyniósł”. Niedługo potem w Rzymie wybuchły krwawe prześladowania chrześcijan. Podczas nich został zabity Walerian. Po niedługim czasie aresztowano również Cecylię. Mimo tortur nie oddała czci pogańskim bożkom i została ścięta. Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta i przeniesiono je do bazyliki Jej imienia na Zatybrzu, wybudowanej już w IV wieku na miejscu domu świętej. Według legendy Cecylia grała na harfie oraz na bardzo rzadkich organach wodnych. Jest to tylko legenda, ale możemy być pewni, że św. Cecylia przez całe swoje życie grała i śpiewała w duszy dla Boga, któremu oddała swoje życie. Przez wstawiennictwo św. Cecylii polecajmy Bogu nasz parafialny chór oraz scholę, prowadzone przez naszą organistkę Siostrę Renatę, Orkiestrę Dętą OSP Krościenko oraz wszystkich, którym bliska jest muzyka, aby za przykładem swojej patronki pogłębiali swoją wiarę wykorzystując powierzone talenty.

KANCELARIA

KONTAKT