I w życiu więc i w śmierci należymy do Pana

wiciJak co roku 1 listopada przeżywamy jedną z ważniejszych uroczystości roku liturgicznego: Uroczystość Wszystkich Świętych. Wspominamy wszystkich tych, którzy żyli przed nami i wypełniając w życiu Bożą wolę osiągnęli wieczne szczęście w niebie. Kościół wspomina nie tylko oficjalnie ogłoszonych świętych, ale również wszystkich tych, którzy osiągnęli już zbawienie i przebywają w niebie. Święci stanowią doskonały przykład dla nas, którzy krocząc drogą ewangelii mamy nadzieję na oglądanie Boga wraz z nimi w niebie. Wstawiennictwa Wszystkich Św. wzywa się w szczególnie ważnych dla Kościoła momentach takich jak obrzęd święceń czy poświęcenie kościoła i ołtarza śpiewając litanię ku ich czci, stanowiącą jedną z najstarszych litanijnych modlitw Kościoła. Niech przykład świętych pobudza nas jeszcze bardziej do zabiegania o świętość, która stanowi cel naszego chrześcijańskiego życia.   

2 listopada obchodzimy wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych. Kościół w tym dniu wspomina zmarłych pokutujących za grzechy w czyśćcu. Chodzi więc o dusze, które zeszły z tego świata w łasce uświęcającej i są w przyjaźni z Bogiem, lecz nie mogą wejść do nieba, gdyż mają pewne długi do spłacenia Bożej sprawiedliwości. Aby przyjść z pomocą zmarłym pokutującym w czyśćcu, żyjący mogą od 1 do 8 listopada uzyskać odpusty zupełne, ofiarować Mszę Św. oraz modlitwę. Wielu świętych podczas swoich mistycznych przeżyć odwiedzało czyściec m.in. Św. Faustyna Kowalska, która tak opisała to wydarzenie: „Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą.

KANCELARIA

KONTAKT