Wspomnienie Św. Stanisława Kostki – Imieniny Księdza Prałata Stanisława

w Stanisaw Kostka12318 września Kościół czci jednego z patronów Polski - Św. Stanisława Kostkę, który jest również patronem młodzieży. Wspomnienie tego świętego jezuity nierozerwalnie łączy się z przeżywanym od 12-18 września tygodniem wychowania. W tym roku obchodzonym pod hasłem „W blasku ojcostwa”. Stanisław Kostka urodził się prawdopodobnie w grudniu 1550 r. w Rostkowie koło Przasnysza. Kiedy skończył 14 lat, wraz z bratem został wysłany do szkoły jezuickiej w Wiedniu. Rok później Stanisław ciężko zachorował. Objawiła mu się wtedy św. Barbara z dwoma aniołami, przynosząc mu Komunię Świętą. W drugiej wizji ujrzał Matkę Bożą, która położyła na jego ręce Dzieciątko Jezus. Następnego ranka Stanisław wstał zupełnie zdrowy. Pod wpływem tych niezwykłych wydarzeń zapragnął wstąpić do Towarzystwa Jezusowego, jednak rodzice nie pozwolili chłopcu wstąpić do zakonu. Wtedy więc Stanisław w ukryciu opuścił Wiedeń. W pogoń za nim ruszył jego starszy brat. Stanisław dotarł do oddalonej od Wiednia o ponad 600 km Bawarii. Stamtąd do Rzymu wysłał go Piotr Kanizjusz, gdzie przyjęto go do nowicjatu. W wieku 18 lat Stanisław złożył śluby zakonne. W tym samym roku wyniszczony zmarł na malarię. Po dwóch latach otworzono jego grób – według podań ciało świętego pozostało nietknięte rozkładem. Beatyfikowano go w 1602 r. i kanonizowano w 1726 r. Św. Stanisław Kostka jest patronem Ks. Prałata Stanisława, który 18 września obchodzi swoje imieniny. Wielebnemu Księdzu życzymy wszelkich potrzebnych łask oraz opieki świętego patrona.

KANCELARIA

KONTAKT