Sierpień miesiącem trzeźwości

sierpien miesiac bez alkoholu123Od wielu lat sierpień w Kościele przeżywamy jako miesiąc abstynencji od alkoholu. Tak jest już od 1984 roku, kiedy to na Konferencji Episkopatu Polski ogłoszono sierpień miesiącem trzeźwości Narodu. Biskupi wybrali ten miesiąc, aby uszanować ofiarą niespożywania alkoholu wielkie historyczne rocznice, jak cud nad Wisłą czy Powstanie Warszawskie, gdy Polacy oddawali życie w obronie Ojczyzny, a także aby uszanować obchodzone w Sierpniu Maryjne święta: Wniebowzięcia – 15 sierpnia, Najświętszej Maryi Panny Królowej – 22 sierpnia oraz Matki Bożej Częstochowskiej – 26 sierpnia, kiedy to w 1956 roku w dzień odnowienia Jasnogórskich Ślubów Narodu jedno z przyrzeczeń brzmiało: „Przyrzekamy wypowiedzieć walkę lenistwu i lekkomyślności, marnotrawstwu, pijaństwu, rozwiązłości”. Pamiętajmy o tej pięknej praktyce i starajmy się ją praktykować. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT