Z dawna Polski Tyś Królową

mb czestochowska1233 maja oprócz wymiaru państwowego ma również wymiar religijny. Obchodzimy wtedy Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Została ona ustanowiona na pamiątkę cudownej obrony Jasnej Góry przed Szwedami w 1655 r. Tytuł ten Maryja nosi od złożonych w Katedrze Lwowskiej ślubów Jana Kazimierza. Wtedy to Król powierzył Maryi cały swój kraj i ogłosił Ją Królową Korony Polskiej. Wielki Czciciel Matki Bożej Sługa Boży Ks. Kardynał Stefan Wyszyński w 300. rocznicę ślubów lwowskich opracował Jasnogórskie Śluby Narodu, które zostały złożone przez Episkopat Polski 26 sierpnia 1956 r. w Uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej. Ufając wstawiennictwu Maryi prośmy Ją o dalszą opiekę nad naszym Narodem i nad wszystkimi Polakami. Aby w naszej Ojczyźnie zapanował pokój, zgoda i jedność.

KANCELARIA

KONTAKT