Św. Wojciechu wspieraj naszą Ojczyznę

Grafika w Wojciech23 kwietnia przeżywamy Uroczystość Św. Wojciecha, biskupa i męczennika. Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej. Obok NMP Królowej Polski i Św. Stanisława ze Szczepanowa jest głównym patronem Polski. Z racji uroczystości wypadającej w tym roku w piątek nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Dzień ten to także imieniny Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. /M.S./

KANCELARIA

KONTAKT