Turniej szachowy

turniej 3 wynikW sobotę 14 lutego dorośli i dzieci mogli wziąć udział w kolejnym już turnieju szachowym, zorganizowanym przez parafię p.w. Wszystkich Świętych w Krościenku. Dzięki przychylności księdza proboszcza Henryka Homoncika, który cyklicznie organizuje zawody szachowe, młodzież może spędzać ciekawie czas w oderwaniu od komputerów i telewizorów, pogłębiając uzdolnienia logicznego myślenia. Wspomniany otwarty turniej odbył się głównie z myślą o młodzieży, która rozpoczęła ferie zimowe. Był kolejną już szansą na spotkanie z innymi młodymi szachistami, także spoza krościeńskiej parafii, którzy mają te same zainteresowania. Także jest to możliwość pożytecznego spędzenia wolnego czasu na porównywaniu efektów swojej pracy z innymi.

Ksiądz proboszcz tradycyjnie rozpoczął turniej wspólną modlitwą. Następnie każdy zawodnik rozegrał 14 oddzielnych partii, co dało sumę 105 różnych rozgrywek, które odbyły się dzisiejszego popołudnia. Od początku była już widoczna sportowa rywalizacja a im większe były emocje, tym większa panowała cisza i skupienie. Nawet na co dzień żywiołowe dzieci na turnieju szachowym jak zwykle się opanowały i wyciszyły.

Rozumiejąc wartość wychowawczą "gry królewskiej" i towarzyszącą rozgrywkom postawę fair play trzeba podkreślić, że wszyscy uczestnicy sobotniego turnieju są w jakimś stopniu zwycięzcami. Jedynie dla porządku można wymienić zawodników, którzy osiągnęli najwyższe lokaty. Dodać jednak należy, że między zawodnikami były niewielkie różnice punktowe.

W klasyfikacji szkół ponadgimnazjalnych pierwsze miejsce zajął Zygmunt Soliwoda z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Jana Długosza w Nowym Sączu, drugie miejsce zdobył Dawid Zygar z Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Krościenku nad Dunajcem, trzecie miejsce wśród szkół średnich zdobył Michał Szyszka z Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. Stanisława Staszica w Nowym Targu.
W kategorii gimnazjów 1 miejsce zajął Remigiusz Topolski - VI Gimnazjum MCE w Krościenku.
W kategorii dziewcząt 1 miejsce- Julia Musiał ze Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza w Krościenku n.D.

W klasyfikacji Szkół Podstawowych zwyciężył Michał Soliwoda ze Szkoły Podstawowej w Krościenku n.D, 2 miejsce uzyskał Kacper Trzęsała ze Szkoły Podstawowej w Krościenku n.D, trzecie ex aequo Mikołaj Biziak ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Bractwa Kurkowego w Krakowie i Piotr Wolski ze Szkoły Podstawowej w Krościenku, następne miejsce z niewielką różnicą punktową- Filip Czerwiec. Kolejne lokaty uzyskali: Michał Kozielec i dzielnie spisujący się siedmiolatek- Marcin Krężel.

Na zakończenie rozgrywek przed modlitwą ksiądz proboszcz Henryk Homoncik wręczył Zygmuntowi Soliwodzie puchar za uzyskanie kompletu punktów. Jak zawsze bez względu na zajmowaną lokatę dla wszystkich zawodników zostały przygotowane nagrody. Tradycyjnie zakupiłem je za przybliżoną równowartość mojej diety radnego za udział w posiedzeniu. Dzięki takiemu rozwiązaniu kwestii nagród, wypróbowanemu od kilku lat, rozgrywki odbywają się bez niezdrowej rywalizacji. Ponieważ na każdego zawodnika czeka nagroda, dlatego nie liczy się lokata nade wszystko, ale udział i wspólna przyjemna rozrywka.


Z szachowym pozdrowieniem:
Zdzisław Soliwoda

 

KANCELARIA

KONTAKT