Akademia z okazji Święta Niepodległości.

1DSC 04 wynikRaduje się serce, raduje się dusza, gdy Pierwsza Kadrowa na wojenkę rusza- akademia przygotowana przez uczniów Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D.  Jak co roku w niedzielę poprzedzającą Narodowe Święto Niepodległości uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. przygotowali montaż słowno-muzyczny. Po sumie w krościeńskim kościele parafialnym wspomniani uczniowie z Koła Żywego Słowa, prowadzonego przez Panią Marię Kurpiel oraz uczniowie gimnazjalnego koła muzycznego, prowadzonego przez Panią Jolantę Ciesielkę przedstawili wspomniany program licznie zebranej widowni. Młodzi artyści i recytatorzy swoją postawą i zaangażowaniem wyrazili wdzięczność i uznanie wszystkim tym, którzy walczyli i ginęli za naszą wolną Polskę.

 

Zaprezentowana poezja, narracje i pieśni legionowe tworzyły wyjątkowy klimat, który specyficznie wiąże się z dniem 11 listopada. W oczach
widzów pojawiały się łzy wzruszenia. Krościeńska młodzież przeniosła słuchaczy do czasów, gdy Polacy
utracili wolność na długie 123 lata. Mogliśmy prześledzić tragiczne losy powstańców, skutki rusyfikacji i germanizacji, niespełnione
nadzieje poetów.

W przedstawieniu zostało szczególnie podkreślone wydarzenie sprzed wieku. Dokładnie w 1914 roku wybuchła I wojna światowa. Był to moment
przełomowy dla Polaków. Konflikt między zaborcami dawał szansę na wskrzeszenie polskiej państwowości. Nadzieje, jakie Polacy wiązali z
Józefem Piłsudskim uzasadniały potrzebę udziału w wojnie prowadzonej przez obce armie i pozwalały przetrwać chwile, te najgorsze, gdy polscy
żołnierze stawali do bratobójczej walki w „dwóch wrogich sobie szańcach”.  Epizod sprzed stu lat, jakim był wymarsz Pierwszej Kompanii
Kadrowej z Krakowa w kierunku Warszawy, obalenie rosyjskich słupów granicznych, to wszystko stanowiło początek "drogi do wolności".

Przedstawienie przybliżyło nam ludzi, którym od 11 listopada 1918 roku zawdzięczamy wolność, poczucie dumy narodowej, możliwość
pielęgnowania polskich tradycji oraz honorowania bohaterów. Dzisiejsza uroczystość była okazją, aby w natłoku codziennych spraw znaleźć z występującą  młodzieżą czas na zadumę i wspomnienie o bohaterach minionych czasów.

Zdzisław Soliwoda

KANCELARIA

KONTAKT