Czwarty koncert za nami

pks.22 wynikW sobotę 2 sierpnia w kościele Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku nad Dunajcem odbył się czwarty, przedostatni już koncert w ramach 5. Letniego Festiwalu „Pieniny-Kultura-Sacrum”. Tym razem mogliśmy usłyszeć niemieckiego organistę Christiana Zierenberga oraz krościenczanina, klarnecistę Wojciecha Kwiatka, studenta Akademii Muzycznej w Krakowie.

Zierenberg, związany jest zawodowo ze starym Rotenburgiem nad Fuldą, gdzie pełni liczne obowiązki animatora życia muzycznego miasta. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej, współpracuje z licznymi niemieckimi zespołami wykonującymi muzykę baroku, dla których realizuje partie organów. Chętnie wykonuje także dzieła francuskiej literatury organowej, czego dowód dał podczas sobotniego koncertu, wykonując jeden z cyklów organowych "L’Organiste Moderne" francuskiego organisty i kompozytora L.J.A. Lefébure-Wély.

 Wraz z Christianem Zierenbergiem przyjechała również do Krościenka jego małżonka, śpiewająca mezzosopranem Christhild Dietz-Zierenberg. Jej głos usłyszeliśmy podczas sobotniego koncertu w dwóch pieśniach biblijnych z op. 113 irlandzkiego kompozytora epoki wiktoriańskiej Ch.V. Stanforda: "A song of freedom" ("Gdy Pan odmienił los Syjonu, byliśmy jak we śnie, Wtedy usta nasze były pełne śmiechu, a język wołał pełen radości [...])  i "A song of hope" ("Z głębokości wołam do Ciebie, Panie, o Panie, słuchaj głosu mego! Nakłoń swoich uszu ku głośnemu błaganiu mojemu![...])

Po raz pierwszy podczas Festiwalu wystąpił młody artysta, jeszcze student. Nic dziwnego, ponieważ poziom artystyczny, jaki zaprezentował licznie przybyłej do krościeńskiej świątyni publiczności był bardzo
wysoki. Wojciech Kwiatek studiuje w Krakowie w klasie klarnetu prof. Andrzeja Godka. Jest obiecującym muzykiem, którego talent i praca były już niejednokrotnie nagradzane podczas międzynarodowych konkursów
muzycznych. Krościeńczanin wykonał dwa utwory z towarzyszeniem organów: liryczne "Piccolo Angelo" V. Correntiego oraz "Morceau de Salon" op. 229 J.W. Kalliwody, podczas którego słuchacz miał wrażenie przekomarzania się obu instrumentów.

Na zakończenie tego wyjątkowego koncertu ksiądz proboszcz Henryk Homoncik podziękował artystom za występ, młodzieży z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II za stałą pomoc w organizacji Festiwalu oraz
licznie zebranej publiczności za uczestnictwo w tym pięknym wydarzeniu artystycznym. Tradycyjnie młodzież gimnazjalna przekazała występującym pamiątki autorstwa miejscowej Artystki, Ewy Majerczak. Koncert
zakończyły owacje na stojąco. Po koncercie artyści jeszcze długo przyjmowali gratulacje i słowa uznania. Szczególne gratulacje przyjmował Wojciech Kwiatek od miejscowych, dumnych ze swojego krajana, pełnych
podziwu dla kunsztu wykonywanej przez niego muzyki, którzy chyba nie do końca wiedzieli o jego wielkim talencie...

Festiwal odbywa się dzięki pomocy finansowej ZEW Niedzica i Starostwa Powiatowego. Partnerami wydarzenia są: Pensjonat CrosnaSpa, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n.D. oraz Cukiernia Piotrowscy
przy ul. Zdrojowej. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic. Wszystkim wydarzeniom artystycznym patronuje Ks. Bp. Wiesław Lechowicz.

Kolejny, ostatni już koncert w sobotę 9 sierpnia w Krościenku n.D. o godzinie 19:00. Usłyszymy trzech polskich tenorów: Ks. Pawła Sobierajskiego, Ks. Zdzisława Madeja oraz o. Rafała Kobylińskiego. Zabrzmią m.in. utwory do słów "Ave Maria", arie oratoryjne i operowe oraz słynne..."O sole Mio"! Przy organach zasiądzie Agnieszka
Radwan-Stefańska, dyrektor i pomysłodawczyni Festiwalu. Wstęp na koncert wolny!

Zdzisław Soliwoda

KANCELARIA

KONTAKT