Małe oratorium do św. Kingi „Bądź z nami Kingo".

alek321 wynikW sobotę 26 lipca 2014 roku w starych murach krościeńskiego kościółka przy rynku odbył się wzruszający koncert. Wspaniała akustyka naszej świątyni powoduje, że koncert mógł odbyć się bez nagłośnienia. Mieszkańcom Krościenka i licznie przybyłym turystom zostało zaprezentowane Małe oratorium do św. Kingi „Bądź z nami Kingo". Było to widowisko poetycko-muzyczne przedstawiające poezje Krystyny Aleksander do muzyki Aleksandry Dudek. W koncercie wystąpili: Magdalena Spytek-Stankiewicz- mezzosopran, Anna Psiuk-Maksymowicz- skrzypce, Katarzyna Rubin- wiolonczela oraz Aleksander Smoliński- słowo wiążące, recytacje.

 

Publiczność wysłuchała pieśni z czwartego tomiku wierszy Krystyny Aleksander „Sercem Pisane”. Znajdują się w nim wiersze zamieszczane wcześniej w Pracach Pienińskich redagowanych przez Ryszarda M. Remiszewskiego, antologiach i innych publikacjach.  Ten tomik poświęcony jest w większości patronce Pienin, św. Kindze, która jest dla poetki, jak sama mówi, najważniejsza w jej życiu.  Podczas przedstawienia usłyszeliśmy wspaniałe kompozycje do wierszy m. in. Mój Dunajcu, Pożegnanie, Przyjdźże do nas Boże Dziecię (kolęda), Jezus frasobliwy, Mateńko Kingo, czy dynamicznie zaprezentowany wiersz Krościeńskie jarmarki.

Ktoś, kto wsłuchiwał się w treść śpiewanych, czy ekspresyjnie recytowanych wierszy mógł w niecodzienny sposób wzbogacić swoją wiedzę o wątki przyrodnicze a także historyczne. Poezja pani Krystyny Aleksander przybliża postać św. Kingi, religijność Patronki Pienin, wzór księżnej chętnej do opieki nad chorymi. Wiersze pani Krystyny to piękne opowieści. Słuchając ich poetyckiej i muzycznej interpretacji łatwiej wyobrazić sobie dzieje Krościenka. Z wierszy np. wyłania się wizja stworzenia Pienin, groza lodowca, dopiero po czasie wyłania się osada w widłach Dunajca i Krośniczanki. Poetycka prezentacja Krościenka stwarza pani Krystynie możliwość dodania wątków autobiograficznych, gdy wplata wzruszający przekaz, że "stąd wywodzą się Jej korzenie" czy "Krościenko jest moją ostatnią przystanią". Gratulacjom i owacjom dla poetki, kompozytorki i artystów nie było końca. Pani Krystyna Aleksander nie kryła wzruszenia i zadowolenia z koncertu. Podziękowała kompozytorce, wykonawcom oratorium oraz wszystkim, którzy pomogli przy realizacji tego przedsięwzięcia. Nie zapomniała o nikim. Dla wszystkich Przyjaciół miała przygotowaną różyczkę. Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji skierowała do Stanisława Gawędy- wójta gminy Krościenko oraz Krystyny Kubik z Lokalnej Grupy Działania Gorce- Pieniny.

Organizatorami Małego Oratorium do św. Kingi byli: Klasztor Sióstr Klarysek w Starym Sączu, Parafia Rzymskokatolicka pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem, Stowarzyszenie- Lokalna Grupa Działania Gorce- Pieniny, Młodzieżowy Dom Kultury w Gliwicach, oraz Urząd Gminy w Krościenku nad Dunajcem.

Dziękuję za zaproszenie, gorąco pozdrawiam.
Pozostaję z poważaniem: Zdzisław Soliwoda

KANCELARIA

KONTAKT