Kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum

Szanowni Państwo, Drodzy Sympatycy Muzyki,

w sobotę 19 lipca br. w Krościenku nad Dunajcem rozpocznie się kolejna edycja Letniego Festiwalu Pieniny-Kultura-Sacrum. Będzie to piąty z kolei cykl koncertów muzyki klasycznej, które znajdują swoje miejsce w pienińskich kościołach: Chrystusa Dobrego Pasterza w Krościenku n. Dunajcem oraz św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych. Oprócz muzyki organowej, która stanowi wspólny mianownik wszystkich koncertów, zabrzmi w tym roku także muzyka kameralna (skrzypcowa
i klarnetowa), wokalna (solowa i zespołowa), a także słowo poetyckie autorstwa św. Jana Pawła II. Podczas festiwalowych koncertów wystąpią znakomici muzycy z Polski i Niemiec. Festiwal doczekał się pierwszego jubileuszu – jako pięciolatek wzrasta systematycznie ku pełnoletniości. Także dwie inne okoliczności stanowią o jego tegorocznej formule. Pierwsza to Kanonizacja Papieża Polaka, za którą artystyczne dziękczynienie będzie stanowił koncert inauguracyjny, podczas którego zabrzmi papieskie Słowo w interpretacji znakomitego polskiego aktora Jerzego Zelnika. Z kolei asumpt do udziału niezwykłego, bo złożonego wyłącznie z Sióstr Służebniczek Starowiejskich chóru, stanowi przeżywany w bieżącym roku Jubileusz 200. rocznicy urodzin założyciela Zgromadzenia bł. Edmunda Bojanowskiego. Podczas wszystkich festiwalowych koncertów nie zabraknie muzyki w przekroju historycznym czterech stuleci, reprezentującej różne szkoły i style muzyki, zawsze jednak sztuki najwyższej próby twórczej i wykonawczej.

Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Artystyczne PianoClassic przy współudziale parafii pw. Wszystkich Świętych w Krościenku n. Dunajcem oraz pw. św. Stanisława BM w Sromowcach Wyżnych. Patronat honorowy nad koncertami objął Ks. Biskup Wiesław Lechowicz. Mecenasem Festiwalu jest ZEW Niedzica SA, a partnerami: Starostwo Powiatowe w Nowym Targu, Pensjonat Crosna Spa, Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Krościenku n. D. oraz Cukiernia Piotrowscy.

Serdecznie zapraszam do wspólnego przeżywania pięknej sztuki w niepowtarzalnej pienińskiej scenerii.

Agnieszka Radwan-Stefańska
Dyrektor Artystyczny Festiwalu

KALENDARZ KONCERTÓW:

 

19 lipca 2014 /sobota/ 19:00 / Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n.D.

Marek Stefański organy
Jerzy Zelnik recytacje

20 lipca 2014 /niedziela/ 17:30 / Kościół pw. Św. Stanisława BM, Sromowce Wyżne

Mariusz Ryś organy
Zbigniew Pilch skrzypce barokowe

26 lipca 2014 /sobota/ 19:00 / Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n.D.

Józef Kotowicz organy
Chór Sióstr Służebniczek Starowiejskich

2 sierpnia 2014 /sobota/ 19:00 / Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n.D.

Christian Zierenberg (Niemcy) organy
Wojciech Kwiatek klarnet

9 sierpnia 2014 /sobota/ 19:00 / Kościół pw. Chrystusa Dobrego Pasterza, Krościenko n.D.

Agnieszka Radwan-Stefańska organy
Servi Domini Cantores:

o. Rafał Kobyliński SJ tenor
ks. Zdzisław Madej tenor
ks. Paweł Sobierajski tenor

 

KANCELARIA

KONTAKT