Jasełka z błogosławionym Edmundem Bojanowskim

jaselka 1

Konferencja Episkopatu Polski podczas zebrania plenarnego we Wrocławiu w 2012 r. podjęła decyzję, by rok 2014 ogłosić "Rokiem bł. Edmunda Bojanowskiego". Z tej okazji szereg inicjatyw podejmują zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej, które również w Krościenku nad Dunajcem od lat realizują misję swojego Założyciela.

Przygotowane przez Siostry Jasełka znów przyciągnęły tłumy widzów, spektakl wystawiony został dwa razy (w niedzielę i poniedziałek). Jednym z wątków, przepięknego przedstawienia, było życie i rodzina Edmunda Bojanowskiego.

Głównymi odtwórcami ról są przede wszystkim dzieci. Dzieci, które siostry zakonne "wychowują i nauczają jako najdroższy skarb Pana Jezusa, wpajając w ich młode umysły i serca prawdziwe, gruntowne poznanie Chrystusa oraz gorącą i szczerą miłość Boga i bliźniego". W Jasełka zaangażowali się wierni z Parafii Wszystkich Świętych w Krościenku n/D, Gminne Centrum Kultury w Krościenku n/D, Milena Walosik, zespół "Małe Pieniny", kapela Jaśka Kubika oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca "Pieniny" z muzyką kapeli "Białopotocanie".

Na zakończenie niedzielnego przedstawienia słowa podziękowania składał ksiądz proboszcz Henryk Homoncik, natomiast w poniedziałek siostra Julita, która wspomniała, że chociaż już od sześciu lat jest na emeryturze, to wcześniej przez 34 lata organizowała przedstawienia jasełkowe ze swoimi podopiecznymi z ochronki.

Oba przedstawienia połączone były z kwestą pieniężną na budowę nowej ochronki. W sumie uzbierano ponad 5 tys. złotych.  Wszystkich, którzy pragnęliby wesprzeć budowę nowej ochronki mogą to uczynić m.in. przekazując 1% podatku na rzecz krościeńskiej Fundacji Dzieci Pienin KRS 0000040632.

Autor: Zdzisław Soliwoda

Pełny tekst dostępny na stronie:  http://pieninyinfo.pl/religia/kroscienskie-jaselka-z-blogoslawionym-edmundem-bojanowskim-1369

 Zdjęcia: Zdzisław Soliwoda

 


 

Bł. Edmund Bojanowski (1814-1871) urodził się w Grabonogu w Wielkopolsce. Zajmował się m.in. badaniem miejscowego folkloru, z czasem zajął się działalnością szerzenia wśród najniższych warstw społecznych oświaty i wychowania moralnego. Zakładał m.in. czytelnie polskojęzyczne przy wiejskich szkołach, a nawet udostępnił swoją prywatną bibliotekę. W 1845 r. otworzył pierwszą ochronkę dla biednych dzieci. Podczas epidemii cholery pod koniec pierwszej połowy XIX w. całkowicie oddał się opiece nad chorymi i sierotami. W 1849 r. otworzył w Gostyniu Dom Miłosierdzia, do którego sprowadził, za zgodą biskupa poznańskiego, siostry miłosierdzia. 3 maja 1850 r. Bojanowski powołał do życia Bractwo Wychowawczyń Ochronek, które stanowiło zalążek Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W 1855 r. zostało ono zatwierdzone przez arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego Leona Przyłuskiego. Jeszcze za życia założyciela siostry uzyskały pozwolenie na prowadzenie domów i ochronek w Galicji i na Śląsku. Edmund Bojanowski zmarł w opinii świętości 7 sierpnia 1871 r. Beatyfikacji dokonał  Jan Paweł II 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

 

KANCELARIA

KONTAKT