rozaniec-4W dniu 25 października, w kościele parafialnym pw. św. Antoniego w Krynicy Zdroju miało miejsce XIV Diecezjalne Spotkanie Misyjne Róż Różańcowych diecezji tarnowskiej. Uczestniczyło w nim ponad 1500 osób z 79 parafii. Kapłni i wierni modlili się m.in. o uwolnienie misjonarza ks. Mateusza Dziedzica, uprowadzonego przez rebeliantów w Republice Środkowoafrykańskiej.

Eucharystię celebrował nowo mianowany biskup kielecki Jan Piotrowski. Gośćmi spotkania byli: ks. Marek Muszyński, który wyjechał do Afryki 25 lata temu oraz rodaczka - p. Izabela Cywa, która przeżyła rebelię w Republice Środkowoafrykańskiej.

Świadectwo o swym koledze męczenniku ks. Janie Czubie dał miejscowy proboszcz ks. Jan Wnęk.

27 października przypada bowiem 16. rocznica śmierci tarnowskiego misjonarza ks. Jana Czuby.

Pamięć o ks. Czubie jest kultywowana przez umieszczenie Jego wizerunku w XIV stacji Drogi Krzyżowej w Pasierbcu, wybudowanie poświęconej Jego pamięci kaplicy misyjnej w Słotowej, a także przez nazwanie imieniem misjonarza Domu Formacji Misyjnej w Czchowie, sali misyjnej Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie i Zespołu Szkół w Słotowej.

źródło: diecezja.tarnow.pl