niedziela-misyjnaPrzypadający w niedzielę, 20 października Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony pod hasłem „Boże Miłosierdzie dla całego świata”. To okazja, ale i apel do modlitwy i wsparcia misji.

Na wszystkich kontynentach pracuje ok. 250 misjonarzy pochodzących z diecezji tarnowskiej. Są to księża, zakonnicy, siostry zakonne i osoby świeckie. Z ubiegłorocznej Niedzieli Misyjnej na fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary z diecezji tarnowskiej przekazano ponad 400 tys. zł.

„W tym dniu cały Kościół pomaga misjom i modli się, by orędzie o Bożym Miłosierdziu dotarło do wszystkich zakątków świata” – mówi ks. Krzysztof Czermak wikariusz biskupi ds. misji.

Dyrektor Wydziału Misyjnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie prosi zwłaszcza o modlitwę w intencji Republiki Środkowoafrykańskiej. W RCA zakończyła się rebelia, ale sytuacja polityczna nadal jest trudna.

Tarnowscy misjonarze pracują w RCA. Kilka miesięcy temu dołączyło tam dwóch kolejnych kapłanów. Kościół tarnowski cieszy się licznymi powołaniami misyjnymi. Od września w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie do wyjazdu przygotowuje się pięciu kapłanów. Będą oni posłani do Afryki i Ameryki Południowej.

Aktualnie na misjach pracuje 38 kapłanów diecezji tarnowskiej, (co stanowi 12% polskich kapłanów diecezjalnych), dwie osoby świeckie, dwoje wolontariuszy. Natomiast największą grupę zakonną stanowią m.in. redemptoryści (38) a wśród sióstr zakonnych – józefitki (14).

Ofiary zebrane w kościołach w Niedzielę Misyjną zostaną przeznaczone na fundusz Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary. Są one dzielone na projekty m.in. ewangelizacyjne, katechetyczne i edukacyjne, które podejmują misjonarze z całego świata.

Naszych misjonarzy wspiera przede wszystkim rodzinna diecezja tarnowska. W ubiegłym roku otrzymali oni ponad 1 milion 200 tys. złotych z Diecezjalnego Dzieła Misyjnego. Ta pomoc trafiła też do księży pracujących na Wschodzie. Już w tym roku udało się diecezji kupić pięć samochodów dla misjonarzy pracujących w Afryce, Ameryce Południowej, Kazachstanie oraz na Ukrainie i Białorusi.

Światowy Dzień Misyjny, zwany w Polsce Niedzielą Misyjną rozpoczyna cały tydzień modlitwy w tej intencji. Na zakończenie Tygodnia Misyjnego, 26 października odbędzie się w Okulicach XIII Diecezjalne Spotkanie Misyjne Róż Żywego Różańca. Osoby te systematycznie modlą się za misje i wspierają je drobnymi ofiarami. Przekazują one równowartość jednej bułki. W ubiegłym roku w taki sposób udało się zebrać ponad 260 tys. zł.

Podczas spotkania w Okulicach będzie też wspominany śp. ks. Jan Czuba – tarnowski misjonarz, który zginął 15 lat temu w Republice Konga. Rocznica śmierci misjonarza przypada 27 października.

eb/Diecezjalny Serwis Informacyjny

Foto arch. Wydziału Misyjnego

źródło: diecezja.tarnow.pl

• Czytania na sobotę, 24 lutego 2018