LAGIEWNIKIBiskup tarnowski Andrzej Jeż zaprasza diecezjan do udziału w inauguracji peregrynacji obrazu Pana Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II. Uroczystości odbędą się w liturgiczne święto Podwyższenia Krzyża Świętego, 14 września o godz. 15 w Starym Sączu przy papieskim ołtarzu. Mszy św. będzie przewodniczyć kard. Stanisław Dziwisz metropolita krakowski.

„Poprzez dzieło peregrynacji pragniemy dążyć do umocnienia naszej wiary, propagowania kultu Bożego Miłosierdzia oraz szerzenia czci Jego największych apostołów – świętej siostry Faustyny i błogosławionego Jana Pawła II”- napisał bp Andrzej Jeż w specjalnym komunikacie do wiernych.

Inauguracja peregrynacji będzie ważnym wydarzeniem religijnym. Do Starego Sącza przybędą pielgrzymki piesze i autokarowe. Wyjazdy organizują niektóre parafie.

Z peregrynacją obrazu Kościół tarnowski wiąże duże nadzieje mówi ks. Zbigniew Pietruszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie. „W archidiecezji krakowskiej, skąd przybędzie do nas obraz Pana Jezusa Miłosiernego i relikwie dokonywały się wielkie rzeczy. Mówi się o wzroście pobożności, częstszym przystępowaniu do sakramentu pokuty i pojednania, wzroście zaangażowania w akcje charytatywne. Mówi się także o wzroście powołań kapłańskich i zakonnych. Mamy nadzieję, że cząstka tego co dokonało się w archidiecezji krakowskiej będzie również i naszym udziałem – dodaje ks. Pietruszka w rozmowie z Radiem RDN Małopolska.

Obraz odwiedzi wszystkie parafie w diecezji oraz domy zakonne, hospicja, szpitale i domy pomocy społecznej.

Peregrynacja obrazu potrwa w diecezji tarnowskiej do czerwca 2015 r.

Transmisję z sobotnich uroczystości przeprowadzi Radio RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Ponadto będzie możliwość oglądania uroczystości przez Internet na naszej stronie diecezjalnej www.diecezja.tarnow.pl Początek bezpośredniej transmisji o godz. 14.50.

W sobotę, 14 września we wszystkich kościołach, wierni będą modlić się w intencji diecezji tarnowskiej o jak najlepsze przygotowanie i przeżycie peregrynacji, a na zakończenie każdej Mszy św. zostanie odmówiony akt zawierzenia diecezji na czas peregrynacji miłosiernemu Bogu.

Hasłem peregrynacji będą słowa zaczerpnięte z hymnu Magnificat: „Jego miłosierdzie z pokolenia na pokolenie” (Łk 1,50).

Obraz, który do tej pory peregrynował po archidiecezji krakowskiej, został pobłogosławiony przez papieża Benedykta XVI podczas audiencji generalnej w dniu 14 września 2011 roku.

Przed peregrynacją odbyła się także diecezjalna pielgrzymka do Łagiewnik. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Jeż.

eb/RDN Małopolska

Foto ks. Zbigniew Wielgosz /Tarnowski Gość Niedzielny

źródło: diecezja.tarnow.pl

• Czytania na sobotę, 26 maja 2018

Dzień powszedni - wspomnienie obowiązkowe św. Filipa Nereusza, prezbitera

(Jk 5, 13-20)
    Najmilsi: Spotkało kogoś z was nieszczęście? Niech się modli! Jest ktoś radośnie usposobiony?

...