ppt 213 wejscieMszą św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Jeża na Wałach Jasnogórskich zakończyła się 31. Piesza Pielgrzymka Tarnowska do sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Po dziewięciu dniach pielgrzymowania pątnicy doszli do celu.

Na Jasną Górę w 26 grupach dotarło ok. 8700 pielgrzymów. Najmłodszym był Karol, który ma czternaście miesięcy, a najstarszym była Janina, która ma 85 lat. Podczas pielgrzymki w Zabawie dwie pary przyjęły sakrament małżeństwa. Tarnowska pielgrzymka była najliczniejszą, jaka w tym roku pieszo dotarła na Jasną Górę.

Pielgrzymce przewodniczyło 113 kapłanów oraz 105 kleryków z tarnowskiego seminarium. Dyrektorem całej 31. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej był ks. Zbigniew Szostak.

O 17 na wałach jasnogórskich rozpoczęła się Msza święta z udziałem pielgrzymów 31. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę, kapłanów, diakonów, alumnów i sióstr zakonnych diecezji tarnowskiej oraz biskupa tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża - W czasie pielgrzymki mogliśmy odkrywać to, że niezależnie od wygód, trudności podczas wędrówki, naszego wyglądu czy słabości jesteśmy bożym arcydziełem. Naszym zadaniem jest kształtować w naszych duszach, na kształt naszej Matki, dzieło bożego arcydzieła, które jest w nas. Bądźmy arcydziełami świętości. Nie dostosowujcie się do kogoś, kto jest mniejszy od Jezusa, a Maryja niech będzie Waszą przewodniczką, tak jak dzisiaj, gdy oczekiwała Was wchodzących na Jasną Górę - powiedział podczas homili bp Jeż. Na zakończenie Mszy biskup tarnowski udzielił pielgrzymom błogosławieństwa. - Jedźcie bezpiecznie do waszych domów nosząc w sobie doświadczenie Boga, a bliskość Matki Bożej niech towarzyszy Wam w codziennym życiu.

Pielgrzymów witały setki diecezjan, którzy specjalnie przyjechali na wejście pątników. – Z naszej parafii uzbierało się ludzi na dwa autokary – mówi ks. prał. Stanisław Dutka, proboszcz parafii bł. Karoliny w Tarnowie. W pielgrzymce uczestniczyli też słuchacze RDN Małopolska oraz RDN Nowy Sącz dzięki codziennym transmisjom radiowym z pątniczego szlaku. – To dzięki waszej pracy tysiące pielgrzymów duchowych mogło się z nami łączyć i z nami wędrować – podkreślił ks. Szostak. Pielgrzymi bezpiecznie, przy dobrej pogodzie, przemierzyli szlak z Tarnowa na Jasną Górę.

Zobacz galerię zdjęć z 31. PPT w obiektywie reportera RDN

foto: Grzegorz Golec/RDN Małopolska

rdn.pl / rdnns.pl / tarnow.gosc.pl

źródło: diecezja.tarnow.pl