MBPocieszeniaO tym, że potrzebujemy pocieszenia i ładunku nadziei, bo wciąż jako naród żyjemy w lęku i niepokoju powiedział biskup tarnowski Andrzej Jeż podczas uroczystości w Nowym Sączu. Ordynariusz diecezji przewodniczył Mszy św. z okazji 50 - lecia koronacji obrazu Matki Bożej Pocieszenia z parafii Ducha św. Uroczystości odbyły się 11 sierpnia w parafii Matki Bożej Bolesnej, czyli w miejscu koronacji.

W homilii, ordynariusz diecezji tarnowskiej podawał przykłady, że wciąż jako naród żyjemy w lęku, niepokoju, dorabiamy się kosztem zdrowia, utraty dobrych relacji małżeńskich i zawodowych.

 

„Potrzebujemy ładunku nadziei, który płynie z tajemnicy pocieszenia. Jest nam ono dane w osobie Matki Jezusa” – powiedział bp Andrzej Jeż.

Kaznodzieja zachęcał, by na wzór Matki Bożej nieść pociesznie innym ludziom. „Niech nasze słowo zawsze leczy – uzdrawia, a nie rani drugiego człowieka” – dodał.

Bp Andrzej Jeż podkreślił w homilii, że koronacja to podkreślenie królewskiej godności Maryi. Doszło do niej także dlatego, że żywa była pobożność ludzi. Biskup dodał że podobnie jest dziś. Wskazywał, że ludzie wszystkich epok będą potrzebować opieki Matki Bożej.

Hierarcha przypomniał w homilii, że ówczesne władze komunistyczne nie zezwoliły na koronację obrazu w Nowym Sączu, dlatego odbyła się ona w Zawadzie.

Uroczystość sprzed półwiecza w dniu 11 sierpnia 1963 r. zgromadziła ok. 300 tys. wiernych i ok. 1000 osób duchownych, w tym prawie w komplecie Episkopat Polski m.in. z ówczesnym biskupem krakowskim Karolem Wojtyłą. Korony papieskie nałożył Matce Bożej i Dzieciątku Jezus kardynał Stefan Wyszyński.

Bp Andrzej Jeż podkreślił, że koronacja nie może pozostać jednorazowym gestem. „Powinniśmy gest koronacji powtarzać codziennie poprzez wybory, które powinny być bliskie postawie Maryi” – dodał.

Obraz Matki Bożej Pocieszenia od wieków otoczony jest kultem. Pod względem artystycznym uchodzi on za jeden z najpiękniejszych wizerunków maryjnych na polskiej ziemi. Obraz powstał w drugiej połowie XVI wieku jako swoista synteza dwóch stylów, gotyckiego i renesansowego.

Główną postacią obrazu jest Matka Boża z Dzieciątkiem Jezus na lewym ramieniu, z królewskim berłem w prawej dłoni. Madonna jest przedstawiona frontalnie w pozycji siedzącej. Głowę ma lekko zwróconą ku Synowi, ale Jej oczy patrzą gdzieś przed siebie. Uderzającym rysem Jezusowej postaci jest to, że wygląda On jak dorosły człowiek w miniaturze, a nie małe dziecko.

Jubileusz 50-lecia koronacji obrazu "Pani Sądeckiej", parafia Ducha św. będzie świętować podczas wielkiego odpustu, który rozpocznie się 25 sierpnia. Uroczystości zakończą się 1 września, Mszą św. o godzinie 12.00 na rynku Nowego Sącza.

eb

Foto arch. parafii pw. Ducha św.

www.nowysacz.jezuici.pl
źródło: www.diecezja.tarnow.pl

plakNS

porzadek mszy 2

Rzymskokatolicka Parafia
p.w. Wszystkich Świętych
w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jana Sobieskiego 2 A
34-450  Krościenko n.D
tel.: 18 262-30-15,

Kancelaria Parafialna
czynna w dni powszednie
od 16:00 do 17:00
oraz po Mszy Św. wieczornej

decor-dol

Czytanie liturgiczne na:

  • Czytania na sobotę, 23 lutego 2019

    Sobota - wspomnienie dowolne św. Polikarpa, biskupa i męczennika

    (Hbr 11, 1-7)

    Bracia: Wiara jest poręką tych dóbr, których się spodziewamy, dowodem tych rzeczywistości, których nie

    ...

Niezbędnik chrześcijanina

Na skróty

logo diec-tarnowsk

oaza

Ruch Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej

Zgromadzenie Sióstr BDNP

 


 

 gosc-niedzielny

Tarnowski Gość Niedzielny


rdn-malopolska

Rozgłośnia Diecezji Tarnowskiej


caritas logo d

Caritas Diecezji Tarnowskiej


wsd-tarnow

Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie


 opoka

Serwis opoka.org.pl

 SYNOD 300x180