Sakrament Chrztu świętego włącza dziecko do wspólnoty Kościoła, uwalnia go od grzechu pierworodnego. Bez przyjęcia Chrztu Świętego nie można przyjmować następnych sakramentów. Chrzest zgłaszają rodzice dziecka, możliwie w jak najkrótszym czasie po narodzinach.

chcielnica-dobrego-pasterzaDziecko do Chrztu Świętego należy zgłosić przynajmniej dwa tygodnie przed uroczystością przynosząc do kancelarii:

1.    Wyciąg aktu urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.
2.    Metrykę ślubu kościelnego rodziców dziecka (gdy ślub odbył w innej parafii)
3.    Nazwiska i imiona Chrzestnych z adresem zamieszkania
4.    Zaświadczenia z parafii rodziców Chrzestnych, że są praktykującymi katolikami

Chrztu Świętego udzielamy w pierwszą niedziele miesiąca na Mszy świętej o godzinie 1200. W razie konieczności, w wyjątkowych sytuacjach, także w innym terminie, który trzeba uzgodnić z duszpasterzem.

Przypominamy że:

• Rodzicem Chrzestnym może być chrześcijanin, który przyjął sakrament bierzmowania, ukończył 16 lat i prowadzi życie zgodne z wiarą katolicką.
  • Rodzice i chrzestni powinni w czasie Chrztu świętego dziecka przystąpić do Komunii Świętej.
  • Rodzice powinni swoim dzieciom nadawać imiona chrześcijańskie, gdyż poprzez imię wybieramy dziecku Świętego Patrona.
  • Chrzest święty powinien się odbyć w parafii zamieszkania rodziców.
  • Na rodzicach spoczywa obowiązek wychowania dziecka w duchu religijnym, doprowadzenia go do poznania Boga oraz przygotowania na przyjęcie pozostałych Sakramentów św.

Rodzicami Chrzestnymi nie mogą być:

• niewierzący i niepraktykujący,
  • osoby innej religii,
  • pozostający tylko na kontrakcie cywilnym lub związku partnerskim,
  • nie bierzmowani
  • prowadzący gorszący tryb życia.

Obowiązki osób podejmujących funkcję rodzica chrzestnego określa Kodeks Prawa Kanonicznego (kanony 872-874.)

• Czytania na sobotę, 16 grudnia 2017

(Syr 48,1-4.9-11)
    Powstał Eliasz, prorok jak ogień, a słowo jego płonęło jak pochodnia. On głód na nich sprowadził, a swoją gorliwością zmniejszył ich liczbę. Słowem Pańskim zamknął niebo, z

...