Pokuta

Każdy grzech oddala człowieka od Boga, zrywa więź nawiązaną w sakramencie chrztu świętego, nie pozwala w pełni korzystać z Bożej łaski. W sakramencie pojednania Bóg za pośrednictwem Kościoła, którego przedstawicielem jest kapłan, przebacza nam popełnione grzechy, darowuje, przynajmniej częściowo karę za grzechy oraz na nowo obdarowuje łaską i umocnieniem.

Człowiek jest ze swojej natury słaby - choć stworzony na obraz i podobieństwo Boga -  dlatego upada, popełnia zło, zdradza i odrzuca Boga, Jego Miłość. Ale Bóg nie opuszcza grzesznika, nie cofa swojej miłości, wyciąga pomocną przebaczającą dłoń w sakramencie miłosierdzia, aby przywrócić utracone życie łaski, aby dać kolejną szansę. Bóg nigdy nie potępia grzesznika, tylko grzech, a dla grzesznika ma otwarte ramiona i czeka – „Przypowieść o synu marnotrawnym – miłosiernym Ojcu”. Łk 15,11-32 W tym sakramencie następuje przedziwne spotkanie z Miłosiernym Bogiem, w którym człowiek oddaje balast, ciężar swojego życia – grzech, a Bóg uwalnia, umacnia do zaczęcia od nowa.

Bóg udziela:

  -  łaski odpuszczenia grzechów,
  -  łaski wytrwania w dobrym,
  -  łaski uzdrowienia wewnętrznego, czasami fizycznego.

Bóg przywraca nam stan łaski uświęcającej. Mówi do nas, tak jak do kobiety cudzołożnej: „Nikt cię nie potępił? Nikt, Panie! I Ja ciebie nie potępiam. - Idź, a od tej chwili już nie grzesz!” J 8 10-11 

Człowiek wierzący korzysta z dobrodziejstwa sakramentu pojednania godnie i możliwie często, a bezzwłocznie w przypadku popełnienia grzechu ciężkiego (świadome i dobrowolne przekroczenie przykazań Bożych lub kościelnych w rzeczy ważnej).

Warunki dobrej spowiedzi:

    a) Rachunek sumienia - przypomnienie sobie wszystkich grzechów od ostatniej, dobrze odprawionej spowiedzi.

    b) Żal za grzechy - boleść duszy z powodu zranienia Boga - Najlepszego Ojca. Bóg bez żalu nie odpuszcza żadnego grzechu.

    c) Postanowienie poprawy - postanowienie unikania wszystkich grzechów, zwłaszcza ciężkich oraz sposobności do grzechu. Postanowienie to dotyczy także naprawy wyrządzonego zła.

    d) Szczera spowiedź - wyznanie wszystkich zapamiętanych od ostatniej spowiedzi grzechów przed kapłanem (Boga nigdy nie okłamię).

    e) Zadośćuczynienie - wypełnienie zadanej przez kapłana pokuty i naprawienie wszystkich szkód (w miarę możliwości) wyrządzonych przez grzech.

porzadek mszy 2

Rzymskokatolicka Parafia
p.w. Wszystkich Świętych
w Krościenku nad Dunajcem

ul. Jana Sobieskiego 2 A
34-450  Krościenko n.D
tel.: 18 262-30-15,

Kancelaria Parafialna
czynna w dni powszednie
od 16:00 do 17:00
oraz po Mszy Św. wieczornej

decor-dol

Czytanie liturgiczne na:

21 styczeń 2020

  • Czytania na wtorek, 21 stycznia 2020

    Wtorek - wspomnienie obowiązkowe św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy

    (1 Sm 16, 1-13)

    Pan rzekł do Samuela: "Dokąd będziesz się smucił z powodu Saula? Uznałem go przecież za

    ...

Niezbędnik chrześcijanina

Na skróty

logo diec-tarnowsk

oaza

Ruch Światło-Życie Diecezji Tarnowskiej

Zgromadzenie Sióstr BDNP

 


 

 gosc-niedzielny

Tarnowski Gość Niedzielny


rdn-malopolska

Rozgłośnia Diecezji Tarnowskiej


caritas logo d

Caritas Diecezji Tarnowskiej


wsd-tarnow

Wyższe Seminarium Duchowne w Tarnowie


 opoka

Serwis opoka.org.pl

 SYNOD 300x180