Eucharystia

Msza święta to Ofiara i Uczta Nowego Testamentu, w której Pan Jezus pod postaciami chleba i wina ofiaruje się za nas swojemu Ojcu i daje nam do spożycia swoje Ciało i Krew. W pełni uczestniczymy w Eucharystii poprzez wsłuchanie się w Słowo Boże, modlitwę, śpiew i przyjęcie Chrystusa Eucharystycznego.

Eucharystia jest ucztą, którą sam Bóg przygotowuje dla nas -  sam siebie daje nam na pokarm, oddaje Swoje Ciało i Krew. „Bierzcie i jedzcie z tego wszyscy: To Jest bowiem Ciało Moje, Które za was będzie wydane. Bierzcie i pijcie z niego wszyscy: To Jest bowiem kielich Krwi Mojej nowego i wiecznego przymierza, Która za was i za wielu będzie wylana na odpuszczenie grzechów. To czyńcie na moją pamiątkę”. Nie jest to zwykły chleb i wino, ale żywy, prawdziwy Chrystus. Jest to pokarm, który daje siły w życiu doczesny, ale i pokarm na życie wieczne. „Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym”. J 6,54 Jest to sakrament uzdrowienia, Bóg dotyka naszych ciał i naszych dusz. Następuje przemiana naszego życia, jeżeli my złączymy się z ofiarą Chrystusa.

Eucharystia jest Ofiarą Chrystusa i Kościoła - Chrystus obecny w Eucharystii na różne sposoby uobecnia swój czyn zbawczy, czyli ofiarę krzyża. Dlatego Kościół naucza że msza św. jest „zawsze i nierozerwalnie ofiarą, która utrwala ofiarę krzyża, pamiatką śmierci i zmartwychwstania Pana, który powiedział: »To czyńcie na moją pamiątkę« (Łk 22,19); świętą ucztą, w czasie której lud Boży przez przyjęcie Ciała i Krwi Pańskiej uczestniczy w dobrach ofiary paschalnej” (EM 3).

Eucharystia jest dziękczynieniem. W Eucharystii świecimy pamiątkę zbawczej męki i chwalebnego zmartwychwstania Chrystusa, czyli Jego zwycięstwa nad śmiercią. Chrystus wyzwolił ludzkość od grzechu i śmierci , pojednałz Ojcem i otworzył nam droge do życia wiecznego. Eucharystia jest „ Ofiarą uwielbienia” i dziękczynienia. Z Chrystusem i przez Chrystusa wielbimy w niej Ojca i składamy Mu dziękczynienie za całe dzieło stworzeniai odkupienia.

Eucharystia jest sakramentem jedności - wiernych z Chrystusem i jako sakrament oznacza i sprawia również jedność wszystkich wiernych w jednym Kościele Jezusa Chrystusa. jest więc określana przez Kosciół jako „znak wierności” i „węzeł miłości”

"Najświętsza Eucharystia dopełnia wtajemniczenie chrześcijańskie. Ci, którzy przez chrzest zostali wyniesieni do godności królewskiego kapłaństwa, a przez bierzmowanie zostali głębiej upodobnieni do Chrystusa, za pośrednictwem Eucharystii uczestniczą razem z całą wspólnotą w ofierze Pana.