Nieustająca Wspomożycielka

MBNP1Ile kościołów tyle obrazów. Ile miejscowości tyle wezwań. Maryja, jako Matka Jezusa zajmuje szczególne miejsce w sztuce sakralnej, a Jej liczne wizerunki, rzeźby i przedstawienia znajdują się w każdej świątyni na całym świecie. Choć przedstawiają tę samą postać to na wiele różnych sposobów. Na przestrzeni wieków artyści wkładali ogromy wysiłek, aby ukazać na swoich dziełach niezwykłe piękno, delikatność i ogromną rolę jaką Maryja odegrała w dziele Zbawienia. Do najbardziej rozpoznawalnych i czczonych na cały świecie wizerunków należy obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Ta cudowna ikona znajdująca się obecnie w rzymskim kościele Redemptorystów ma swoją bogatą historię. Wszystko rozpoczęło się w XV wieku,

kiedy to pewien włoski kupiec wykradł z kościoła na Krecie tę bizantyjską ikonę i przewiózł okrętem do Rzymu. W czasie powrotnej drogi na morzu rozszalała się burza. Kupiec wiedząc o cudowności obrazu wyciągnął go ze skrzyni i ukazał przerażonym podróżnym. Gorliwe modlitwy zanoszone do Maryi pozwoliły żeglarzom szczęśliwie dotrzeć do Wiecznego Miasta, gdzie obraz trafił do kościoła św. Mateusza. W czasie wojen napoleońskich obraz zaginął. Odnalazł go dopiero po wielu latach o. Michał Marchi, redemptorysta. Na jego prośbę skierowaną do papieża Piusa IX obraz powrócił do kościoła Redemptorystów, wybudowanego na miejscu zniszczonego kościoła św. Mateusza. Odtąd Redemptoryści stali się opiekunami cudownego wizerunku. Z kultem obrazu łączy się tzw. Nieustająca Nowenna odprawiana w każdą środę. Jej propagatorem był o. Andrew Browne, a dziś jest jedną z najbardziej znanych praktyk religijnych. Nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest też co tydzień odprawiane w środy w naszym kościele, na które serdecznie zapraszamy. /M.S./

Więcej o teologicznym przesłaniu ikony możemy przeczytać >TUTAJ<

KANCELARIA

KONTAKT